Riders Robot Liginde Safranbolu başarısı

Riders Robot Liginde Safranbolu başarısı
Yayınlama: 12.12.2022
A+
A-

SafranTech Teknoloji Takımı, Riders Robot Ligi’nde (RRL) finale kadar yükselerek büyük bir başarı gösterdi.

Teknolojik yarışmalarındaki başarılara hız kesmeden devam eden Safranbolu’ya bir başarı da Riders Robot Ligine katılan ve Safranbolu’yu başarıyla temsil eden Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden geldi.

Riders; başta robotik, yapay zekâ ve makine öğrenmesi olmak üzere 21. yüzyılın teknolojilerini gerçek dünyadan simülasyonlarla deneyimlenebilen, STEM prensiplerine dayalı içerikler bulunan bir eğitim platformudur. Millî Eğitim Bakanlığı Robot Yarışmaları çizgi izleyen ve mini sumo kategorileri ön elemeleri ve TEKNOFEST Uçan Araba kategorisi için yarışma simülasyonları bu platform üzerinden yapılmaktadır.

Riders’ın bu sene 3.’sünü düzenlediği Riders Robot Ligi (RRL)’ne Karabük’ten tek katılan Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi SafranTech Teknoloji Takımı oldu. Türkiye’nin farklı illerinden 96 takımın çevrim içi olarak katıldığı yarışmada öğrenciler 5 haftalık bir Python ile robotik programlama eğitimi aldılar. Ardından ön eleme maçlarına çıktılar.

Ön eleme maçlarında Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi SafranTech Teknoloji Takımı öğrencileri, çizgi izleyen robot, drone ve endüstriyel robot kol isimli 3 farklı kategoride yarışmış olup çizgi izleyen kategorisinde 1. olma başarısı gösterdiler. Toplam puan sonuçlarına göre de 4. olup ilk 10 takım arasına girme başarısı göstererek finalde yarışmaya hak kazanan SafranTech Teknoloji Takımı finallerde de başarıyla mücadele etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, “Teknofest’ten Tübitak’a birçok proje ve yarışmada büyük başarılara imza atan öğrencilerimiz son olarak Riders Robot Ligi’ndeki başarıları ile bizleri gururlandırdılar. İlk defa katıldığı ve Türkiye genelinden 96 takımın yer aldığı Riders Robot Liginde finale kalma başarısı gösteren ve finallerde ilimizi ve ilçemizi başarıyla temsil eden Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi SafranTech Teknoloji Takımı öğrencilerimizi ve emeği geçen öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.