Betpasgiris.vip restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com casino siteleri uluslararası lojistik

GÜNCEL KONULAR
+ TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE
Karabük Bartınlılar Derneği tarafından hazırlanarak hibe desteği almaya hak kazanan “Kadın Emeği Üretime Dönüşecek” projesi imza töreni Vali Mustafa Yavuz’un katılımıyla gerçekleşti. Karabük Bartınlılar Derneği tarafından hazırlanan “Kadın Emeği Üretime Dönüşecek” projesi hibe desteği almaya hak kazandı.Projenin imza töreni Valilik Makam Toplantı Salonunda gerçekleşti. Projeyle Karabük T Tipi Ceza İnfaz...
24.05.2024
0
AK Parti İl Başkanı Ferhat Salt, AK Parti Karabük Milletvekilleri Cem Şahin, Ali Keskinkılıç ve Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya’nın takipleriyle Mayıs ayında gerçekleştirilen proje ihalesi, seçim döneminde yapılan vaatlerin gerçeğe dönüştüğünün önemli bir kanıtı oldu. 1. ve 2. Etapları tamamlanan kentsel dönüşüm projelerinin ardından Soğuksu Mahallesi’ndeki 3. Etap çalışmaları...
24.05.2024
0
Geçtiğimiz gün Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Karabük İl Başkanlığında gerçekleşen bayrak  değişiminde, Karabük Ülkü Ocakları İl Başkanlığına İbrahim Can Kasapoğlu getirildi. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Karabük İl Başkanlığı‘nda geçtiğimiz gün gerçekleşen görev değişimi törenine Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Kadir Ensar Ejder...
24.05.2024
0
Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın babası Sadık Yalçın Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı’yı ziyaret etti. Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın babası Sadık Yalçın, Ankara’ya taşınması sebebi ile Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı’ya veda ziyaretinde bulundu. Kaymakam Yazıcı ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür etti.
24.05.2024
0

Malatya’da depremzede kadınlar üreterek afetin etkisini unutmaya çalışıyor

Malatya’da depremzede kadınlar üreterek afetin etkisini unutmaya çalışıyor
Yayınlama: 01.05.2023
A+
A-

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya’da konteyner kentte kalan kadınlar, katıldıkları dikiş nakış kursu sayesinde üretime katkıda bulunarak afetin etkisinden uzaklaşıyor.

Battalgazi ilçesindeki Teknokent Geçici Konaklama Merkezi’nde Halk Eğitimi Merkezince açılan dikiş nakış kursuna 100 depremzede kadın katılıyor.

Kadınlar, usta öğreticilerden aldıkları eğitimin ardından masa örtüsü, el örgüsünden yelek, çanta, işlemeli havlu, seccade ve nevresim takımı dikiyor.

Örgü örüp afetin psikolojik etkisinden uzaklaşarak moral bulan kursiyerlerin yaptığı ürünler, kurs görevlileri tarafından internet üzerinden satılmak üzere alınıyor.

Satılan ürünlerin gelirleri depremzede kursiyerlere verilecek.

“Kadınlarımız çok mutlu”

Kale Kaymakamı ve Teknokent Geçici Konaklama Merkezi Koordinatörü Mustafa Aksoy, AA muhabirine, depremlerden etkilenen Malatya’da yaraların sarılması için yürütülen çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Kentte devlet ve milletin el ele gayretle çalıştığını vurgulan Aksoy, Milli Eğitim Bakanlığı Halk Eğitimi Merkezince açılan dikiş nakış kursunda depremzede kadınların meslek edindiğini belirtti.

Aksoy, şunları kaydetti:

“Kadınlar usta öğreticilerimizin gözetiminde dikiş nakış kabiliyeti kazanıyor. Burada üretilen ürünler aile bütçesine katkı sunmak amacıyla internet üzerinden satışa sunulacak. Depremin yaraları sarılıyor. Burası kadınlarımız için bir nevi uğraş alanı durumunda. Bu nedenle çok faydalı oluyor. Talep de çok yüksek. Alanı daha da büyütmeyi düşünüyoruz. Kadınlarımız çok mutlu. Çocukları okula, eşleri işe başladı. Kendileri de burada güzel ve verimli vakit geçiriyor.”

Usta öğretici Gülen Altınsuyu Kaya ise depremzedelerin yaşadıkları travmayı bir nebze atlatmaları, acılarını unutmalarını sağlamaya çalıştıklarını anlattı.

Kendisinin de depremzede olduğunu ifade eden Kaya, şöyle konuştu:

“Kursumuza şu an 100 kadın kayıtlı. Talep bir o kadar daha var. Konteynerimiz biraz küçük olduğu için bu talebi karşılayamıyoruz. Kurslarımız çeşitlenerek artacak. Burası kadınlarımız için aynı zamanda terapi merkezi gibi. İlk başlarda hep depremden konuşuyorduk. Şu an farklı şeyler konuşuyoruz. Çok güzel ürünler üretiyoruz. Ürünleri internet üzerinden satarak kadınların aile bütçesine katkı sunmalarını sağlamaya çalışıyoruz.”

“Birbirimize destek olmaya çalışıyoruz”

Kursiyerlerden Şükran Yazıcı da deprem anının çok korkutucu olduğunu ifade etti.

Depremde evlerinin ağır hasar gördüğünü dile getiren Yazıcı, “Depremden sonra zor günler yaşadık. Burada herkes benzer şeyleri yaşadı. Bu yüzden birbirimize destek olmaya çalışıyoruz. Ürettiğimiz ürünleri satarak ev ekonomisine katkı sunmak istiyoruz. Bize bu imkanı tanıyan yetkililere teşekkür ederim.” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.