KARDEMİR’den, Karabük Demir Çelik Fabrikası kitabı

KARDEMİR’den, Karabük Demir Çelik Fabrikası kitabı
Yayınlama: 18.04.2023
A+
A-

KARDEMİR tarafından hazırlanan ve 256 sayfadan oluşan eser,Karabük Demir Çelik Fabrikası” ismiyle yayıncı sertifikası alınarak, Kardemir Yayınları adı altında yayımlanırken Kardemir Yayınları bünyesindeki ilk kitap özelliğini taşıyor.

22 başlıktan oluşan kitapta, demirin tarihini, sanayinin teknoloji ile buluşmasını, Cumhuriyet döneminde Kardemir’in kurulmasının önemini, Kardemir’in kurulduğu yer olan Karabük’ü, 1960 ve 1970’li yıllarında fabrikanın üretim serüvenini, 1995 sonrası fabrikanın izlediği yol haritasını, fabrikada bulunan işletmeleri ve şu anda hala görev alan tecrübeli çalışanlarla röportajlar bulunuyor.

Kitap bir Kardemir çalışanının verdiği röportajdaki “Sabah evden çıktığımızda, fabrikayı gördüğümüz her yerden ilk önce bacalara bakarız. Dumanlar çıkıyorsa mutluyuzdur.” ifadeleriyle başlıyor. Kardemir’in birçok anısını fotoğraflarla okuyucusuna aktaran eserde yeni çekilmiş yaklaşık 140 adet fotoğraf yer alıyor.

Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bahri Kamil Fırat tarafından hazırlanan kitap, yakın zamanda açılışı yapılan Yenişehir Mühendisler Kulübü’nde 23 Nisan 2023 tarihine kadar sergilenecek, önümüzdeki günlerde de Karabük Millet Bahçesi’nde inşa edilecek olan Kardemir Müzesi içerisinde bölge halkı ile buluşturulması ön görülüyor.

Konuyla ilgili olarak KARDEMİR’den yapılan açıklamada, “Kardemir, köklü sanayi kültürü ile geçmişte olduğu gibi günümüzde de tarihini ve bilgi birikimini gelecek nesillere aktarmaya devam edecek.” vurgusu yapıldı.

KARDEMİR’in zaman içerisinde oluşturduğu kaynakların Kardemir Yayınları çatısı altında yayımlanması planlandığı da açıklamada belirtildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.