Vergili’den bir dizi açıklama

Vergili’den bir dizi açıklama
Yayınlama: 23.11.2022
A+
A-

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili düzenlediği basın toplantısında bir dizi konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili çok sayıda problemle uğraştıklarını ve çözmeye çalıştıklarını ifade ederek, “Bir taraf beğenecek, bir taraf beğenmeyecek. Bunlar içerisinde hatalı uygulamalar olacak. Doğru uygulamalar olacak. Bu hatalı uygulamalar sizin yazınıza istinaden hızlı bir şekilde düzeltilecek ya da ona göre tedbirler alınacak. Bunun yanında da farklı şekilde diğer 2. 3. boyutu var bunlar pek hoş olmuyor. Onlara karşı da cevabını veririz.” dedi.

Karabük’teki en büyük problemlerden birisinin su parası tahsilatı olduğunu ifade eden Karabük Belediye Başkanı Vergili yaptığı açıklamada, “Karabük’teki en büyük problemlerden birisi devlet dairelerinden, sanayilerden su tahsilatı bir de buralara görevlendireceğimiz insanlar.” İfadelerine yer verdi.

Su sayacı değiştirmek isteyenler, komşularını ikna edecek

100. yıl Mahallesi’nden akıllı su sayaçları ile ilgili talep geldiğini ifade eden Vergili, su sayaçlarının değişiminde belediye personelinin yanlış uygulama yaptığını da söylediği konuşmasında, “Dediler ki ‘Öğrenciler burada kendileri su borçlarını ödemeden bırakıp gidiyorlar.’ Bu yüzden kiraya veren arkadaşlar kiraya verdikleri yerlerle ilgili akıllı sayaç takılmasıyla ilgili talepte bulundu. Ama bir binada 5 daireye takıp 2 daireye takmadığın zaman programda karışıklık oluyor diye bizim arkadaşlarımız o 2 tanesini kendileri değiştirmiş bulundu. Bu doğru bir uygulama değil yanlış bir uygulamaydı. Bundan sonra kesinlikle talep eden kişiler de kendileri takip edecek biz takmayacağız. O 2 kişiyi de kendileri, apartman yönetimi ikna etsin. Başka türlü olmaz. Bizden istedikleri için biz akıllı sayaç taktık. Gerçekten öğrenci sayısı da çok, ödenmeyen su bedeli de çok.” ifadelerine yer verdi.

“4 milyon 722 bin 313 TL su parası alacağı var”

Karabük genelinde ödenmeyen su borçlarıyla ilgili bilgileri de paylaşan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, “Şu anda Karabük’te ödenmeyen 4 milyon 722 bin 313 TL su parası alacağı var. Bu paralar sizin paranız. Biz bunları almaya çalışıyoruz. 100. Yıl Mahallesinin dışında bir tane göstersinler. Bu 100. Yıl Mahallesinde bir de sanayi tesislerinde olan program. 100. Yıl Mahallesi’nde de arkadaşlarımız istediği için takıldı. Şuanda Karıt Muhtarı talepte bulundu. Çünkü orada da öğrenci çok. Kiraya verdikleri dairelerde su borçlarını bırakıp gidiyorlar. Hem bizim tahsilatımız hem de bu problemi çözmek için takıldı orada.” dedi.

“İşte biz bu dirençlerle karşı karşıyayız”

Konuşmasında sanayi sitelerinde su tahsilatıyla ilgili yaşanan sıkıntılara da değinen Vergili, “Cumayanı Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı akıllı sayaç takılmaması için direnç gösteriyor. Arkadaşımızın ismi Muharrem Akyüz. Şuanda aşağı yukarı 3 bin TL su borcu var. Bu ne kadar doğru ne kadar yanlıştır bilmiyoruz. 3 aydır da su bedeli yazılamıyor. Aynı şekilde yanındaki kardeşinin de bin 500 TL su borcu gözüküyor ama 2010 yılından bu tarafa su borcu yazılamıyor. Küçük Sanayi Kooperatifi’nin şu andaki su borcu 166 bin 752 TL. Cumayanı’ndaki diğer esnaf arkadaşlarımızın 74 bin 653 TL. Bunların da sayısı 10-15’i bulmaz. Arkadaşlarımızın çoğu ödüyor. Burada sayaç takılmasın diye direnen kooperatif başkanı. Bugün jandarmadan destek alarak gidiliyor. Orada jandarmanın görevi bizim adamlarımızı korumaktır. Kendisi direniyor, jandarmanın görevi benim adamlarımı korumaktır. Jandarma da artık bize iş öğretmeye başladı. Hakim iş öğretmeye başladı. Yine sayaç okunamıyor. Sayacı değiştirilemiyor bu arkadaşın. İşte biz bu dirençlerle karşı karşıyayız. Karabüklülerin 166 bin 752 TL yalnız kooperatif alacağıdır. Bu arkadaşın iştigali ne? Bu arkadaşımız otomobil yıkayıcısı. Otomobil yıkayacaksın ayda bin 500 TL su parası gelecek. Bu da biraz komik yani. Bir şeyler kapatılmaya çalışılıyor. Kemal Oyman Sitesinde bir sürü arkadaşa takıldı ama bazıları yine direniyor. Toplam ödenmeyen 60 Bin 585 TL su parası tahsil edeceğiz. Şu anda gecikme zamıyla beraber 4 milyon 722 bin TL Karabük Belediyesi’nin alacağı var. Bayır Mahalle, Yeşil Mahalle ve Öğlebeli’nde de sayaçlar okunup yazılamadı. Çünkü elemanlarımız yeterli olmadı. 2 aylık gecikmesi var. Bu hafta içerisinde sayaçları okunup değerlendirilecek.” dedi.

“Kimseden çekindiğimiz yok”

Karabük Belediye Başkanı Vergili, su sayaçlarının okunması ve tahsilatının yapılmasıyla ilgili yaptığı konuşmasında, “Bunların hepsinin tahsilatını yaparız. Kimseden çekindiğimiz yok. Çekinecekte değiliz. Bu paranın hepsi Karabük’ün parası.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasında sosyal medya üzerinden yapılan paylaşım ve yorumlara da değinen Vergili, fevri hareket ederek, fevri yazılar yazılmasına, paylaşımların altında asılsız yorumlar yapılmasına tepki gösterek, “Herkes tepkisini belirli bir çerçevede, belirli bir duruş içerisinde şikayetini bildirebilir, söyleyebilir.” dedi.

“Usulsüz kullanımını engellemek için alıyoruz”

Su sayaçlarının 1o yılda bir değiştirme zorunluluğunun olduğunu söyleyen Karabük Belediye Başkanı Vergili, değiştirilen su sayaçlarının belediye tarafından alınmasının amacının usulsüz kullanımı engellemek olduğunu ifade ederek, “Şuanda kullanmış olduğunuz sayaçların her biri 10 yılda bir kesinlikle değişme mecburiyeti var. Bugüne kadar bu sayaçlardan kaç tanesini değiştirdiniz? 10 yılda bir değişmesi şartı var. Bunlar şuanda kesinlikle yüzde 5 ile yüzde 25 arası kullanmış olduğunuz suyu eksik okuyor. Bu sistemdeki sayaçların 10 yılda bir değişme mecburiyeti vardır. Kaç kere değiştirdiniz? Şimdi size bıraktığımız bu sayaçları nerede kullanacaksınız? Ne yapacaksınız? Bunlarla ilgili bir garanti var mı? Hurdacıya satsanız problem değil. Ama gidipte Eskipazar’da, Eflani’de, Yenice’de, başka bir yerde kullanmayacağınızı nereden bilelim. Biz bunları almakla bedel alma peşinde değiliz. Usulsüz kullanımını engellemek için alıyoruz.” dedi.

“Sayıştay’da gittim, hesabını verdim”

Vatandaşın cebinden para çıkmaması için elinden geleni yaptığını belirten Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, konuşmasında müfettişlerin kendisini dava ettiğini ve Sayıştay’da hesabını verdiğini belirterek, “Sayaç bedelleri 850’den 1850’ye niye çıktı? Türkiye’de her şeyin fiyatı yükseldi. Kullandığınız benzinin de, yağın da fiyatları yükseldi. Bunun da fiyatları yükseldi. Adam o tarihte biz ihaleyle aldığımız için vazgeçemedi. Yoksa 1. partiyi zararına teslim etti. Arasında ne kadar fark var. Adam 1. fiyatla 2. fiyat arasındaki kadar zarar etti demektir. Zaten o sayaçların normal şartlar altında makina kimyaya teslim zorunluluğu vardır. Ben gittim bunların hesabını Sayıştay’da verdim. Ben bu milletin cebinden para çıkmaması için elimden gelen her şeyi yaptım. Su fiyatlarını yükseltmedim. Atmış olduğum her asfaltın bedelini herkese paylaştırıp alma hakkım vardır almadım. Değiştirmiş olduğum su borularının tamamının bedelini alma hakkım vardır. Zorunludur da. Bununla ilgili bana müfettişler dava açtığı zaman Sayıştay’da gittim, hesabını verdim. Karabük’tekilerin alacak ikinci ceketi yok parayı nasıl alayım diye gittim savunmasını verdim. Yapmış olduğum kaldırımların parasını alma mecburiyetim var almadım.” ifadelerine yer verdi.

“Zamanında Melih Gökçek 350 dolardan taktı herkese bu sayacı”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, sayaç fiyatlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmesine şu şekilde devam etti:

“Ankara tamamına taktı. Bizim gibi de takmadı. Şuanda bizim sayacın ortalaması 100 dolar yok. Zamanında Melih Gökçek 350 dolardan taktı herkese bu sayacı, zorunlu olarak taktı. 350 dolardan herkese taktı. Ankara’da gecekondularda bile bu sayaçtan vardır.”

“Bizim Karabük’teki idarelerimize hakimler karar veriyor”

Vergili, aldıkları kararlar ve cezalarla ilgili olarak mahkeme kararlarının aleyhlerine olduğunu belirttiği konuşmasında, “Karabük’te trafikle ilgili ceza kestiğimiz zaman sağolsun hakim hemen iptal ediyor. 2 bin TL de avukat parası ödüyoruz. Biz ceza falan kesmiyoruz. Yol kenarına araba bırakmış, kaldırıma araba bırakmış. Bunların hepsiyle ilgili ceza uygulaması yaptığımız zaman bir de 2 bin TL avukat parası geliyor. Temyizi de kabil değil. Üst Mahkemeye de taşıyamıyorsun. Bizim Karabük’teki idarelerimize hakimler karar veriyor. Benzin istasyonu falan yapılacaksa şehir planlamasıyla ilgili problem varsa bölge idare mahkemesi karar veriyor. Biz meclis olarak reddettiğimiz benzin istasyonu yerleriyle ilgili bölge idare mahkemesinden hakim karar verebiliyor. Biz sistemi düzeltmeye, sistemi oturtmak için bu şekilde uğraşıyoruz.” dedi. (SOD)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.