Türkiye 4 gün sonra 28.Dönem hükümeti belirleyecek

Türkiye 4 gün sonra 28.Dönem hükümeti belirleyecek
Yayınlama: 10.05.2023
A+
A-

Türkiye sandık başına gidiyor

14 Mayıs’ta yapılacak olan genel seçim ile 28. Hükümet belli olacak. Türkiye de seçim için 3 gün kaldı. Kayıtlı 60 milyondan fazla seçmenin tercihi, Türkiye’nin yeni cumhurbaşkanı ve milletvekillerini belirleyecek.

Milyonlarca Türk vatandaşı oy kullanacak. Seçim hazırlıkları titizlikle yürütüldü.

Yurt dışındaki vatandaşların oy verme işlemi tamamlandı

2023 genel seçimleri için yurt dışında toplam 1 milyon 817 bin 10 oy kullanıldı. 9 Mayıs itibarıyla oy verme işlemlerinin tamamlanmasının ardından yurt dışında kullanılan tüm oylar özel kuryeler ile Ankara’ya taşınmaya başlandı. Yurt dışında kullanılan oylar ile yurt içi oyların aynı anda sayımına başlanacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun matbaaları pusulaları basıyor.

Oy pusulaları her il için o ildeki seçime katılan parti ve adaya göre basılıyor. Dolayısıyla pusulanın uzunluğu da her il için farklılık gösteriyor. Basımı tamamlanan pusulalar 14 Mayıs sabahına kadar özenle korunuyor.

Oyların Geçersiz Sayılacağı Durumlar

14 Mayıs günü sabah 08.00 itibarıyla sandıklar açılacak.

Seçmeni “tercih” ya da “evet” mührü bekliyor olacak.
Oy kullanırken yanlışlık yapana yeni pusula verilmeyecek.

Oy pusulalarında yırtık olması durumunda o oy geçersiz sayılacak. Mühür dışında, pusulanın herhangi bir yerinde imza, işaret ya da yazı varsa yine oy iptal olacak. Zarfın içinden oy pusulası dışında bir şey çıkarsa kullanılan oy geçersiz olarak kaydedilecek.

Oyların sayım ve dökümü açık yapılacak

Saat 17.00’yi gösterdiğinde oy kullanma işlemi tüm yurtta sona erecek. Sonrasında kullanılan oyların sayım ve dökümü açık olarak yapılacak.

Oy zarfları ile oy kullanan seçmen imzası sayısı karşılaştırılacak, geçersiz zarflar ayrılarak tutanağa geçirilecek, fazla zarf çıkarsa miktar kadar rastgele çekilen oy zarfları yakılarak imha edilecek.

Sandık başkanının boş ve yazısız cetveli herkese göstermesi ile sayım işlemi başlayacak. İtiraz olsa dahi sayım durmayacak.

Bir sandık üyesi zarfları vermek, iki üye oyları cetvele işlemek, bir üye de zarfları korumak ile görevli olacak. Bu sırada siyasi parti ve bağımsız adayların müşahitleri ile sandık bölgesinde kayıtlı tüm seçmen işlemleri izleyebilecek.

Hazırlanan seçim torbası ve mühür, sandık kurulu başkanı ve en az 2 üye ile hızlıca ilçe seçim kurulu başkanına teslim edilecek. İlçe seçim kurulları sandık sonuç tutanaklarının birleştirilmesi işlemlerini siyasi parti temsilcileri ve müşahitlerin huzurunda yapacak. Tüm tutanaklar birleştirilerek il seçim kuruluna gönderilecek.

Seçim sonucu ne zaman açıklanacak?

İl seçim kurulu kendine gelen tutanakların kopyasını siyasi parti ve bağımsız adaylara aynı anda teslim edecek. Seçim çevresinde kullanılan oy torbaları kurulun belirleyeceği adreste toplanacak. Yüksek Seçim Kurulu, Seçim Bilişim Sistemi’ne işlenen oy sayıları ve sandık sonuç tutanaklarını eş zamanlı olarak siyasi partilere yayınlayacak.

YSK cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçlarını 14 Mayıs saat 23.59’a kadar ilan edecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.