Betpasgiris.vip restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com casino siteleri uluslararası lojistik

Safranbolu Rus turistleri ağırlamaya devam ediyor

Safranbolu Rus turistleri ağırlamaya devam ediyor
Yayınlama: 13.10.2022
A+
A-

Rusya’nın Soçi kentinden hareket eden “Astoria Grande” kruvaziyeri ile Amasra Limanı’na gelen turistlerin bir bölümü, Safranbolu’yu gezdi.

613 yolcu ve 448 mürettebatla 5. kez Amasra Limanına yanaşan Astoria Grande gemisinde yer alan yaklaşık 70 Rus turist, rehberleri eşliğinde UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan ve Dünya’nın en iyi korunan 20 şehrinden biri olan Safranbolu‘yu ziyaret etmeye devam ediyor.

Rusya’dan hareket ederek Amasra’ya daha sonra da Safranbolu’yu ziyaret eden kafileyi Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Tarihi Çarşı’da karşıladı.

Tarihi Çarşı Kazdağlı Meydanında kafile ile bir araya gelen Safranbolu Belediye Başkanı Köse Rus turistlere hitaben “Safranbolu’da sizleri görmekten son derece mutlu olduğumu belirtmek isterim.  Umarım Safranbolu’da deneyimlediğiniz her şeyden mutlu olursunuz. Daha fazla Rus turistin gelmesini ve sizlerin döndüğünüzde Safranbolu’yu anlatmanızı rica ediyorum. UNESCO Dünya Miras Kenti Safranbolu’ya hoş geldiniz.“ dedi. 

Tur programı kapsamında Rus turistler han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle açık hava müzesini andıran kenti gezerek rehberlerden bilgi aldılar.

Rus turist kafilesiyle ilgili olarak açıklamada bulunan Köse, Uzak Doğulu turistlerin dışında da farklı ülkelerden turistlerin Safranbolu’ya gelmesi gerekliliğine değinerek, “Farklı ülkelerden Safranbolu’ya gelen turistlerin sayısının da çoğaldığını görüyoruz. Safranbolu için kruvaziyer turizminin başlamış ve devam ediyor olmasının son derece sevindirici olduğunu söylemek isterim. Benim her zaman söylediğim daha nitelikli alım gücü yüksek turistlerin, kültür turizminden anlayan turistlerin Safranbolu’ya gelmesinden yanaydı bütün açıklamalarım. Son zamanlardaki gelişmeler de bu yönde. Bu beni çok mutlu ediyor. Amasra’ya gelen kurvaziyerdeki Rus turistlerin bir kısmı da olsa yavaş yavaş her hafta Safranbolu’ya gelen turistlerin sayısının da çoğaldığını görüyoruz. Bugün 70 kişilik bir ekip geldi. 800-1000 kişilik ekibin içinde bu çok az bir sayı olarak görülebilir ama bu ön hazırlık diye düşünüyorum. Biz Safranbolu’yu ne kadar iyi tanıtırsak bu sayının her hafta artacağını düşünüyorum. Belediye olarak hazırlık yapıyoruz. Bir başka kruvaziyer gemisinin geldiği gün bastırdığımız broşürleri ve hediyeleri Rus turistlere vereceğiz. Safranbolu ile ilgili tanıtım filmlerinin gemide gösterilmesini sağlayacağız ki daha fazla turistin burası dikkatini çeksin. Turizm İşletmeciler Derneği de turizm işletmelerimizde üzerine düşen görevi yapıyor.” dedi.

Rusya’dan hareket ederek Amasra’ya daha sonra da Safranbolu’yu ziyaret eden kafileyi Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Tarihi Çarşı’da karşıladı.

’Ülkemiz sadece denizden, güneşten, kumsaldan ibaret değil’’

Çeşitli ülkelerden yabancı misafirleri ağırlamayı düşündüklerini ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Köse konuşmasını, “Kültür turizmi de ülkemizde son zamanlarda ilgi gören turizm çeşitlerinden bir tanesi. Ülkemiz sadece denizden, güneşten, kumsaldan ibaret değil. Yaz turizmi de çok kıymetli, turizm gelirleri anlamında ülkemiz kazançlı çıkıyor belki ama kültürüyle de ülkemiz çok kıymetli bir coğrafya. Bu yüzden bunun da doğru pazarlanıp turistlere doğru anlatılması gerektiğini düşünüyorum ki kültür turizminden parasını kazanan geçimini sağlayan Safranbolu için bu çok önemli.” diyerek sonlandırdı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.