Safranbolu, Ramazan Bayramı’nı “dolu dolu” geçirecek

Safranbolu, Ramazan Bayramı’nı “dolu dolu” geçirecek
Yayınlama: 18.04.2023
A+
A-

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesi, Ramazan Bayramı tatilinde otel ve pansiyonlar yüksek doluluk oranıyla hizmet verecek.

Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konaklarla ön plana çıkan Safranbolu, gezgin tatilciler tarafından tercih ediliyor.

“Dünyada en iyi korunan ilk 20 kent” arasında gösterilen ilçe, yabancı turistlerin yanı sıra başta İstanbul, Ankara, Kocaeli, Eskişehir, Sakarya, Düzce, Bolu ve Zonguldak olmak üzere yurt içinden de çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Genellikle üç katlı, 6-8 odalı, 18. ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş konak, pansiyon ve otellerde rezervasyon yoğunluğu yaşanıyor.

– Yerli ve yabancı turist sayısında artış yaşandı

Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, ilçenin Türkiye’de ve dünyada turizm konusunda önemli potansiyelleri barındırdığını belirtti.

Ramazanın son günlerinde turizm hareketliliği görüldüğünü aktaran Yazıcı, “Bu yıl şükürler olsun önceki yıldan çok daha iyi noktadayız. Önceki yılın ilk 3 aylık verilerine göre şu an Safranbolu’muza gelen yabancı turist sayısı yüzde 600 artmış durumda. Aynı dönemde yüzde 35 oranında yerli turist sayısında da artış görüyoruz.” dedi.

Yazıcı, turizmin niteliğinin artırılmasına yönelik faaliyetlerin bu artışta çok büyük etkisinin olduğunu vurguladı.

UNESCO kenti unvanın her yıl daha iyi noktalara getirildiğini anlatan Yazıcı, “Devletimiz, bakanlıklarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, turizm derneklerimiz ve esnafımız, yaptıkları çalışmalarla ortaya daha nitelikli turizmi koyma noktasında adeta yarış içindeler. Ülkemizin ve dünyanın her yerinden insanlara, bu harikulade kadim şehri görmeyi tavsiye ediyorum. Her sokağında adım attıklarında büyüleneceklerdir.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.