KALEMDEN DÖKÜLENLER

Yayınlama: 01.05.2023
Düzenleme: 01.05.2023 12:30
121
A+
A-

Rektörlük gerçekleri

Değerli okuyucularımız, geçtiğimiz günler yaptığımız haberimizde genel seçimlerin Karabük Üniversitesi Rektörlük atamasını gölgelememesini ve kamuoyunda rektörlük konuşmalarının artacağından bahsetmiştik. Akabinde kamuoyunda rektör adayları adaylıklarını beyan etmeye başladı.

Karabük’te 4 farklı rektör adayı kategorisi oluştu.

Karabüklü olup Karabük Üniversitesi personeli rektör adayları

Karabüklü olup başka üniversitede akademik hayatına devam eden rektör adayları

Karabük Üniversitesi personeli olan rektör adayları

Karabük ile ve Karabük Üniversitesi ile hiçbir bağı bulunmayan rektör adayları

Bu kategorilerde bulunan veya 5. kategori olarak da dini gönül bağıyla rektör adayı olan hocalarımız olabilir.

Karabüklü olup Karabük Üniversitesi personeli rektör adayları

Görüyorum ki Karabüklü olup Karabük Üniversitesi personeli olan hocalarımız yavaş yavaş meydana çıkmaya, rektör adaylıklarını beyan etmeye başlamışlar. Karabüklü aşkının arttığı ve bölgeciliğin tavan yaptığı günümüzde, şehrimizin değerli insanları, vatandaşlarımız sırf Karabüklü diye memleket aşkı depreşen hocalarımıza tanısa da tanımasa da destek mesajlarını esirgemiyorlar.

Ancak gözardı edilen konular var.

Hem Karabüklü hem de Karabük Üniversitesi’nde görevli bu hocalarımız şimdiye kadar kamuoyunun neresindelerdi? Karabük’te tanınıyorlar mı? Üniversitede neler yaptılar? Karabük’e ne kattılar? Karabük için neyin mücadelesini verdiler? Karabüklü öğrenciye destek oldular mı? Karabük Üniversitesi’nde Karabüklü’ye el mi uzattılar, köstek mi oldular yoksa görmezden mi geldiler? Üniversite içerisinde kimlerle yol yürüdüler? Karabük Üniversitesi personeli adaylar kimin değirmenine su taşımış? Kaç tane Karabüklü öğrenci yetiştirmiş? Liyakat vurgusu yaparken ‘Mimarlık Fakültesi’ne İlahiyatçı Dekan atandı’ diye kamuoyu oluşturulurken aday olanların kadroları ve bulunduğu bölümler ne kadar liyakatli?

Sahi destek verenler bu soruların cevabını biliyorlar mı? Destek beyanı verenler, tebrik edenler rektör adayı olan Karabük aşkı tavan yapan hocalarımızın üniversitedeki durumlarını biliyorlar mı? Yoksa sadece dışarıdan gördükleri, duydukları, gösterilen ve söylenen kadarıyla mı biliyorlar?

Üniversitedeki durumlarını bilmeden, üniversitedeki duruşlarını, yaptıklarını bilmeden sadece rektör adaylarının kendi beyanlarına göre ve bizim insanımız diyerek destek vermek ne kadar doğru? Körü körüne bizdendir diyerek destek vermek bu memlekete yapılacak en büyük kötülüktür.  Üniversite içerisinde neler olduğunu bilmeden destek vermek bu memlekete yapılacak en büyük hatalardan olur. Ceremesini hep birlikte çekeriz. Geçmişte ve günümüzde yaşanılanlar herkesin malumu.

Hem rektör adayı hocalarımız takkelerini önüne alıp düşünmeli hem de destek verenler.

Karabüklü olup başka üniversitede akademik hayatına devam eden rektör adayları

Karabük’ün yetişmiş, her anlamda kaliteli pek çok alanda pek çok akademisyeni var ama farklı şehirlerde. Kimisi Karabük Üniversitesi’nde yaşanan liyakatsizliklere, yanlış yönetimlere ve şehrin kaosuna karşı memleketine hizmet için gelmiyor, gelemiyor. Kimisi ise bir fırsat bulup memleketi olan Karabük’e hizmet etmek, bazı Anadolu şehirlerinde olduğu gibi şehrin üniversitesini şehirden birinin yönetmesi gerekliliğini beyan ederek yola çıkıyor.

Akademik hayatına başka şehirde devam eden, Karabüklü hocalarımız da bölgeciliğin ve her kademede Karabüklü yönetici ve siyasetçi isteğinin tavan yaptığı Karabük’te teveccüh görmeye başladı.

Ancak rektör adayı hocalarımıza bazı sorular sorulmalı.

Değerli hocalarımız Karabük Üniversitesi’ni ne kadar tanıyor? Karabük Üniversitesi akademik camiasına ne kadar hakim? Karabük Üniversitesi’ndeki gönül bağı yapılanmalarını biliyorlar mı? İçeride varolan pek çok sorundan, akademisyenlerin durumlarından haberdarlar mı? Karabük Üniversitesi’nde hangi akademisyen daha çok çalışır, hangi akademisyen çalışır gibi görünür, hangi akademisyen yoklukla ortaya sanat eseri çıkarmaya çalışır, araştırma görevlileri işinin ehli ve görevini hakkıyla mı yapıyor? Hangi akademisyen geçmişte kimlerle oturup kalkmış, kimlerin destekçisi kimlerin düşmanı olmuş, hangi personel ne iş yapmış?

Velhasıl başka şehirde çalışan Karabüklü rektör adayı hocalarımız bu soruların ne kadarına hakim. Biz Karabüklüler olarak destek verirken de bunları gözardı etmememiz gerekiyor. Hem Karabüklü hem de Karabük Üniversitesi’nde akademik çalışmalarını sürdüren hocalara verilen destekte olduğu gibi söz konusu rektör adayı hocalarımıza körü körüne destek vermek de memleketimize zarar verebilir.

Hocalarımız rektör olduklarında yapacağı atama ve işlerle ilgili şimdiden hazırlıklarını tamamlamış olmaları da gerekiyor.

Rektör olduklarında rektör yardımcılığı, dekanlık, meslek yüksekokulu müdürlüğü vb. gibi atamaları üniversite personelini tanımadan yapabilmek mümkün değil. Makama geldiğinde herkes güler yüzle karşılayıp koltuk savaşına gireceğini tahmin etmemek mümkün değil.

Değerli Hocalarımız rektör olduklarında yanlarında gözüküyor veya birilerinin referansıyla yanlarına gelmiş olan akademisyenleri değerlendirme de çok dikatli ve tedbirli olmaları gerektiğini akademik tecrübelerinden dolayı bilirler elbette.

Değerli okuyucularımız, bu yazımı şimdilik burada sonlandırıyor, hepinize güzel bir hafta diliyorum.

Allah’a emanet olun…

Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.