Kurum ve kuruluşlarda yapılandırma yoğunluğu başladı

Kurum ve kuruluşlarda yapılandırma yoğunluğu başladı
Yayınlama: 11.04.2023
A+
A-

Geçtiğimiz aylarda duyurulan, vatandaşın dört gözle beklediği ve Resmi Gazete’de yayımlanan 7440 sayılı yapılandırma kanunundan paydalanmak isteyen vatandaşlar kurum ve kuruluşlara borç yapılandırma başvurularına başladı.

Geçtiğimiz ayalrda vergi cezaları, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları, öğrenim kredisi borçları ve destekleme primi gibi borçları da kapsayan vergi affı  düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşmıştı. Düzenleme kapsamında 12, 18, 24, 36 veya 48 eşit taksitte ödeme imkanı sağlandığı yetkililerce açıklanırken yapılandırma için son başvuruların 31 Mayıs 2023 tarihine kadar, ilk taksit ödemelerinin ise 30 Haziran 2023 tarihine kadar olacağı da ifade edilmişti.

Resmi Gazete’de yayımlanan 7440 Sayılı Yapılandırma Kanunu’nun akabinde vatandaşlar, özellikle esnaflar vergi dairelerinin ve Sosyal Güvenlik Kurumlarının yolunu tuttu.

Kurumlara giden vatandaşlar, kurum yetkililerinden veya personelinden gerekli yazıların kurumlara ulaşmasını ve sistemlerin açılmasını beklediklerini belirten bir bilgi aldı. Akabinde kurum ve kuruluşlar yapılandırma başvurularını almaya başlayarak evrak kayıt işlemlerini gerçekleştirdiler.

Karabük genelinde de sistemlerin açılmasıyla kurum ve kuruluşlarda başvurular, yapılandırma işlemleri hızlanırken ödemeler de hızlanmaya başladı. Özellikle peşin ödeme yapan vatandaşların, gecikme faizi yerine hesaplanan enflasyon farkının yüzde 90’ının silinecek olması da vatandaşları sevindiren ayrı bir konu oldu. Her ne kadar ödemeler 30 Haziran tarihinde başlasa da vatandaşlar şimdiden borçlarını da kapatmaya başladı.

Bazı kurumlardan üyelerine yapılandırma çağrısı

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi Karabük Temsilciliği de üyelerine yapılandırma kanunuyla ilgili olarak çağrıda bulundu.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi Karabük Temsilciliği’nden üyelerine yapılan çağrıda,  “Sayın Üyemiz; 7440 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun uyarınca aidat borcu olan üyelerimizin, bu kanun hükümlerinden faydalanabilmesi için 31 Mayıs 2023 mesai bitimine kadar ekte yer alan dilekçe ile Temsilciliğimize başvuru yapmaları gerekmektedir. Üyelerin, 31/12/2022 tarihi (bu tarih dâhil) itibarıyla ödenmesi gerektiği hâlde 12/03/2023 tarihine kadar ödenmemiş olan aidat borçları asıllarının tamamının birinci taksitini kanunun yayımını izleyen 3. ayın sonuna kadar (30 Haziran 2023 mesai bitimine kadar), kalanın da aylık dönemler halinde, (Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim-KAsım 2023) bu alacaklara uygulanan fer`i alacaklar tahsil edilmeyecektir. Üye aidatları 2018, 2019, 2020, 2021 ve 2022 yıllarını kapsayacak şekilde geriye dönük 5 yıl ve 2023 cari yıl aidatı hesap edilerek tahsil edilecektir. Bu kanundan faydalanmak isteyen üyeler login (imop) sayfasından online ödeme yapamayacaklardır.” denildi.

Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından da üyelerine mesaj gönderilerek yapılandırmayla ilgili çağrı yapıldı.

Konuyla ilgili olarak Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muammer Dumaner yayımladığı mesajında, “7440 sayılı kanun gereği odamız eski dönem yıllık aidat borçlarınız ve resmi kurumlara olan borçlarınız için yapılandırma başvuruları başlamıştır. Yapılandırma yapmanız menfaatiniz için önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.