KARDEMİR Genel Kurulu %33’le gerçekleşti

KARDEMİR Genel Kurulu %33’le gerçekleşti
Yayınlama: 03.04.2023
A+
A-

Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın (KARDEMİR) temellerinin atıldığı 3 Nisan’da KARDEMİR yönetimi genel kurul gerçekleştirirken genel kurula toplamda 377 milyon 770 bin lot hisseyle yüzde 33’lük katılım sağlandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün talimatıyla başlatılan sanayileşme hamlesi kapsamında 86 yıl önce 3 Nisan günü temelleri atılan Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR), bu anlamlı günde Olağan Genel Kurul toplantısı gerçekleştirdi. Saat 10:00’da Kardemir A.Ş. Eğitim ve Kültür Merkezi’nde başlayan Genel Kurula 261 milyon 907 bin lot hisse sahibi bilfiil KARDEMİR’e gelirken 115 milyon 863 bin lot hisse sahibi elektronik ortamdan katıldı.


KARDEMİR Olağan Genel Kurulu, açılış ve toplantı başkanlığının oluşturulması, 2022 yılına ait Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun okunması ve müzakeresi, 2022 yılı hesap dönemine ilişkin denetçi raporunun okunması, Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-14.1 no’lu Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliğine göre hazırlanmış Konsolide Mali Tablolarının okunması ve müzakere edilerek Genel Kurulun onayına sunulması, Yönetim kurulu üyelerinin Şirketin 2022 yılı faaliyetlerinden dolayı ibra edilmeleri, 2022 yılında yapılan bağış ve yardımlar hakkında Genel Kurula bilgi verilmesi ve 2023 yılında yapılacak bağışların sınırının tespitine yönelik yönetim kurulu teklifinin görüşülerek karara bağlanması, Yönetim kurulu üyeleri ile bağımsız yönetim kurulu üyelerine verilecek huzur haklarının tespit edilmesi, 2022 yılı dönemi kâr payı hususunda yönetim kurulunun teklifinin görüşülerek karara bağlanması Sermaye Piyasası Kurulu’nun, 03 Ocak 2014 tarih ve 28871 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kurumsal Yönetim Tebliğinde (II.17.1) yer alan Kurumsal Yönetim İlkelerinin 1.3.6. maddesi gereğince Genel Kurula bilgi verilmesi, Yönetim kurulu üyelerine Türk Ticaret Kanunu’nun 395’inci ve 396’ncı maddelerinde yazılı izinlerin verilmesi, Şirketin üçüncü kişiler lehine vermiş olduğu teminat, rehin ve ipotekler hususunda bilgi verilmesi, Şirketin yürürlükte olan satış yöntemine göre 2022 yılında taahhütlü mal alım hakkından faydalanan ortaklarla gerçekleşen işlemlerle ilgili olarak Genel Kurula bilgi verilmesi, bağımsız denetim kuruluşunun seçimi gündem maddeleriyle toplandı.


Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan KARDEMİR Olağan Genel Kurulu’nda KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Bakan Yardımcısı Dr. Alparslan Bayraktar’ın açılış konuşmasının akabinde toplantı başkanlığına tek taleple Mustafa Aydın seçildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.