Karabük Kadın milletvekili çıkarmayan iller arasında

Karabük Kadın milletvekili çıkarmayan iller arasında
Yayınlama: 17.05.2023
A+
A-

Türk kadınları 1934 yılında seçme ve seçilme hakkı kazandı. 2018 yılında yapılan seçimlerde ise kadınlar meclisin ancak yüzde 17.1’ini oluşturabildi.

Yapılan bir araştırma ise halkın siyasette daha fazla kadın temsili görmek istediğine işaret ediyor. Ülkenin 20 şehrinde de bu zamana kadar hiç kadın vekil çıkmadı.
Ancak 20 ilde 89 yıldır hiç kadın milletvekili seçilemedi. Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hiç kadın vekil çıkarmayan 20 il; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale ve Burdur oldu.


TBMM’de bulunan 577 vekil koltuğunun 100 tanesinde kadın temsiliyeti bulunuyordu. Bu meclisin yüzde 17’sinin kadın vekillerden oluştuğunu gösteriyor. Meclisteki vekillerin büyük bir çoğunluğunu oluşturan AK Parti, CHP ve HDP arasında en fazla kadın vekil sayısına sahip olan siyasi parti yüzde 39 ile HDP. HDP’nin çıkardığı 56 milletvekilinin 22’si kadın. HDP’yi ise AK Parti yüzde 19 ile takip ediyor. Bu 3 büyük parti arasında en az kadın temsiliyetine sahip olan siyasi parti CHP. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 134 milletvekilinin yalnızca 16 tanesi kadın.
14 Mayıs ta yapılan genel seçimlerde ise 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi‘nin sonuçlarına göre, Meclis’e giren 600 milletvekilinin 121’ini kadınlar, 479’unu erkekler oluşturdu.

27’nci Dönem parlamentosunda yüzde 17,1 olan kadın temsilcilerinden oranı, 28’inci Dönem’de yüzde 20,1’e yükseldi.


28’inci Dönem parlamentosunda 31 ilden kadın milletvekili yer almayacak.

Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, Iğdır, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Niğde, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak kadın milletvekilleri tarafından Meclis’te temsil edilmeyecek.

28’inci Dönem parlamentosunun en gençleri de kadınlardan oluştu. AK Parti Ankara Milletvekili Zehranur Aydemir 25, AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak ise 27 yaşında.

Kaynak: Mahmut Özalp

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.