Hüseyin Karataş Parkı açıldı

Hüseyin Karataş Parkı açıldı
Yayınlama: 28.10.2022
A+
A-

Emekli öğretmen ve fotoğrafçı Hüseyin Karataş’ın isminin verildiği park gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

Esentepe Mahallesi’nde hizmete açılan ve emekli öğretmen, fotoğrafçı Hüseyin Karataş’ın isminin yaşatılacağı park için açılış töreni gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen törene Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, merhum Hüseyin Karataş’ın kızı Hasret Şule Karataş, İş İnsanı ve Hüseyin Karataş’ın yakın dostu Ahmet Savaş, siyasi parti temsilcileri, Hüseyin Karataş’ın sevenleri ve arkadaşları ile vatandaşlar katıldı.

Programda merhum emekli öğretmen ve fotoğrafçı Hüseyin Karataş’ın özgeçmişi okundu.

Hüseyin Karataş’ın kızı Hasret Şule Karataş konuşma yaparak emeği geçenlere teşekkür etti.

Kürsiye gelen merhum Karataş’ın kızı Hasret Şule Karataş duygulandığı konuşmasında, “Babam burayı, bu şehri çok sevdi. İsminin yaşadığını görse gurur duyardı. Ülkesine, devletine, milletine, şehrine değer veren, kültürü, insanı, doğayı, anlatmaya çalışan babamın isminin bu şehirde yaşayacak olması bizleri mutlu etti.” dedi.

Hasret Şule Karataş, başta Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’ye ve emeği geçenlere teşekkür ederek babasının isminin parkta yaşatılmasından dolayı Köse’ye hediye takdiminde bulundu.

Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı ve Hüseyin Karataş’ın yakın dostu Ahmet Savaş, merhum Karataş ile ilgili anılarını paylaştığı konuşmasında, “Benim can dostumdu. Safranbolu aşığı bir insandı. Onun cenazesini Safranbolu’ya getirirken içimdeki duyguları kimseye tarif edemem. Mart ayının güzel bir zamanında Safranbolu Mezarlığı’nda fotoğraf çekerken bana hitabı şu oldu, ‘Ahmet Savaş şuradan yer al da beraber yatalım. Buradan Safranbolu çok güzel görünüyor.’ Vefatının akabinde Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’den o istediği yerin tahsis edilmesini istedik. Sağolsunlar.” dedi.

Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı ve Hüseyin Karataş’ın yakın dostu Ahmet Savaş, konuşmasında merhum Karataş ile ilgili anılarını paylaştı.

Konuşmasında “Onu en çok sevdiği Safranbolu’ya, sizlere emanet ettik.” diyen Savaş, “Bir de ‘Benim hiç keşkem yok.’ Derdi. Keşke yaşayıp Safranbolu’ya daha güzel hizmetler yapsaydı. Ölüm Allah’ın emri. O cumhuriyet aşığı bir insandı. Anıtkabir’i gezerken ‘Mezar taşımı şu taştan isterim.’ dedi. Mezarını o taştan yaptırdık. Allah hepinizden razı olsun. Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’ye ve emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse konuşmada, Hüseyin Karataş Parkı’nın 7 mahalle 7 park projeleri arasında yapılan parklardan biri olduğunu söyledi.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse ise yaptığı konuşmada, Hüseyin Karataş Parkı’nın 7 mahalle 7 park projeleri arasında yapılan parklardan biri olduğunu ifade ederek ekonomik koşullardan ve ihaleye katılanın olmamasından dolayı parkı Safranbolu Belediyesi imkanlarıyla yaptıklarını söyledi.

Köse konuşmasını, “Biz sözlerimizi yerine getirmek için kolları sıvadık. Önce bu parka başladık. Hüseyin Karataş Parkı olması kararı almıştık. Hüseyin Karataş gerçekten bu kent için önemli bir değerdi. Hüseyin Karataş yaşadığı kente karşı sorumluluğunu bilen, neler yapabileceğini düşünen, sanatı, kültürü seven, iz bırakarak giden insanlardan biri. Doğumla ölüm arasında yaptıklarımızla anılıyoruz. İz bırakırsanız unutulmuyorsunuz. Gelecek nesillere onu hatırlatmak için bu parkın girişinde Hüseyin Karataş’ın özgeçmişini anlatan bir QR kod var. Okutursanız merhum Karataş ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz. Oyun parkı dışında gördüğünüz herşeyi bizim personelimiz yaptı.” şeklinde devam ettirerek park çalışmalarında emeği gelen bütün Safranbolu Belediyesi ailesine de teşekkür etti.

Köse’den koruma vurgusu

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, konuşmasında parkları korumanın önemine vurgu yaparak, “Çankaya Parkı açılışında şehrimize gelen Çankaya Belediye Başkanımızı ve heyeti buraya getirdim. Onlar park konusunda tecrübeliler. Burayı hepsi beğendi. Park yapmak önemli değil. Önemli olan yapılanın korunuyor olması.” diyerek parkı kullanacak olan vatandaşları parkı koruma noktasında uyardı.

Merhum Karataş’a Allah’tan rahmet dileyen Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Karataş’ın kızı Hasret Şule Karataş’ programa katıldığı için teşekkür ederek çiçek takdiminde bulundu.

Konuşmaların akabinde Esentepe Mahallesi’nde yer alan Hüseyin Karataş Parkı, kesilen kurdele ile hizmete açılırken parkta merhum emekli öğretmen ve fotoğrafçı Hüseyin Karataş’ın çekmiş olduğu fotoğrafların olduğu sergi de yer aldı.

Esentepe Mahallesi’nde yer alan Hüseyin Karataş Parkı, kesilen kurdele ile hizmete açıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.