En fazla gayrimenkul Antalya ve İstanbul’da satılırken en çok gayrimenkul alanlar Rus ve İranlı

En fazla gayrimenkul Antalya ve İstanbul’da satılırken en çok gayrimenkul alanlar Rus ve İranlı
Yayınlama: 25.05.2023
Düzenleme: 25.05.2023 17:24
6
A+
A-

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, bu yılın dört ayında yabancılara en fazla gayrimenkulün Antalya ve İstanbul’da satıldığını, en çok gayrimenkul alanların ise Ruslar ve İranlılar olduğunu ifade etti.

Adlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genel müdürlüğün 176. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tüm çalışma arkadaşlarını kutlayarak, hizmetleri dolayısıyla hepsine teşekkür etti.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün kuruluş yılının Osmanlı’nın özel mülkiyete geçtiği 1847 olarak kabul edildiğini ama tarihsel olarak bakıldığında Osmanlı’nın ilk yıllarına dayanan geçmişi olduğunu anlatan Adlı, arşivlerinde imparatorluğun ilk dönemine ait kayıtlar bulunduğunu söyledi.

Genel Müdürlüğün 200’ü aşkın işlem yaptığını ama kamuoyunda en çok gayrimenkul satışlarının konuşulduğunu bildiren Adlı, şöyle konuştu:
“2023’ün ilk 4 ayında yaklaşık 887 bin 464 satış işlemi yaptık. En fazla satış 109 bin 280 işlem ile İstanbul’da. Onu 65 bin 294 ile Ankara, 50 bin 445 ile İzmir, 38 bin 571 ile Antalya, 36 bin 116 ile Bursa ve 31 bin 433 ile Konya takip ediyor.
2022’nin ilk dört ayına göre, gayrimenkul satışında bu sene azalma oldu. Türkiye genelinde bu sene yılın ilk 4 ayında 887 bin 464 iken 2022’de 944 bin 494 bindi. 57 bin 30 gayrimenkul satış işlemi azaldı. Yani yüzde 6’lık işlem azalması söz konusu. Diğer illerde de geçen seneyle karşılaştırdığında gayrimenkul satışında azalma var. Bir tek Antalya’da geçen seneye göre artış söz konusu.”

En çok gayrimenkul alanlar Ruslar ve İranlılar


Adlı, dünyanın pek çok ülkesinde yabancılara konut satışıyla ilgili sorun olmadığına, bir Türk vatandaşının Almanya’da, Amerika’da gayrimenkul alabildiğine işaret ederek, “Gayrimenkul satışı açısından esnek bir dünyada yaşıyoruz, böylesine bir dünyada ‘ben bu işe girmem, ben yapmam, ben satmam’ deme imkanınız zayıf, diyemiyorsunuz. Arap ülkeleri gibi bazı ülkelerde bu konu farklı. Yabancılara gayrimenkul satışları geçmişte de yapılıyordu, şimdi de yapılıyor ve yıllardır yapılıyor.” dedi.
Son yıllarda Türkiye’de gayrimenkul satışına yabancıların talebinin arttığını anımsatan Adlı, Rusya-Ukrayna savaşının ardından Rusların ciddi anlamda gayrimenkul edinmeye başladığını ifade etti.
Türkiye’nin doğal güzelliği ve iklim şartları dolayısıyla İngiliz ve Almanların da Türkiye’yi tercih ettiğini kaydeden Adlı, “2023 yılının ilk dört ayında yabancılara en fazla gayrimenkul satışı yapılan illerin başında Antalya ve İstanbul geliyor. Bu illeri Mersin, Ankara ve Yalova takip ediyor. En fazla gayrimenkul alanların başında Rusya, İran, Irak, Ukrayna ve Kazakistan vatandaşları geliyor.”

AA

Kaynak: AA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.