Betpasgiris.vip restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com casino siteleri uluslararası lojistik

Ekonomik Kriz Kurban Bayramı Hazırlıklarını Gölgeliyor

Ekonomik Kriz Kurban Bayramı Hazırlıklarını Gölgeliyor
Yayınlama: 11.06.2024
A+
A-

Safranbolu Birlik Haber Gazetesi, Safranbolu sokaklarında gerçekleştirdiği röportajda, yaklaşan Kurban Bayram’ı için vatandaşların duygu ve düşüncelerini aldı.

Kurban bayramı yaklaşırken vatandaşlar kurban kesmek bir yana geçimini nasıl sağlayacağını düşündüklerini söyledi.

Kurban Bayramı haftasına girmenin ardından gazetemiz tarafından gerçekleştirilen röportajda, kimi vatandaş kurbanlık planı yapıp kurbanlıklarını alırken çoğu vatandaş ise ekonomik kriz nedeniyle kurban alamadıklarını söyledi.

Kurbanlık Fiyatları El Yakıyor

Fiyatlar küçükbaşın kilosuna ve cinsine göre, 9 bin TL ile 16 bin TL civarında değişiyor. Büyükbaşdüve kişi başı hisse bedeli ise 16 bin TL ile 22 bin TL arasında değişmekte olurken, dana ise kişi başı hissesine göre 18 bin TL ile 25 bin TL arasında değişiyor.

Canlı hayvan fiyatları ise dananın canlı kilo fiyatı 500 TL ile 530 TL arasında değişirken, Düvenin canlı kilo ortalaması 425 TL ile 500 TL arasında değişiyor.

Gerçekleştirilen röportajda birçok vatandaş ekonomik nedenlerden dolayı kurban kesemediklerini ifade ettiler.

Bir vatandaş Kurban Bayramı’nda kurban kesemeyeceğini söyleyerek, “Para olmadan ne keseceksin. Biz emekliyiz hemşerim bu hale düşürenler utansın.” dedi.

Kurban kesmeyi düşünmediklerini söyleyen emekli vatandaş, “Kesmeyi düşünmüyorum. Bugüne kadar hep kestim ben. Ama son zamanlarda hiçbir şey eskisi gibi değil. Dolayısıyla bir şeyler eksik. Bu eksiklikte ne olduğunu bulamadım. Parasal problemlerde var, başka problemlerde var, dolayısıyla hayattan, yaşamdan soğuduk.” ifadelerini kullandı.

“Bu bayram tavuk kesebiliriz ancak”

Bayramda kurbanlık olarak ‘tavuk’ keseceklerini söyleyen bir diğer vatandaş ise, “Bu bayram tavuk kesebiliriz ancak. Ekonomi ortada, geçim zor, bu devirde de borçlardan başka bir şey ödeyemiyoruz. O yüzden tavuk keseceğiz.” dedi.

Bir diğer vatandaş ise daha önceden şartların daha iyi olduğunu hemen hemen herkesin kurban kestiğini ifade ederek, “Büyük baş hayvan keseceğiz inşallah. En düşüğü 16-17 binden başlıyor. Daha önceden daha iyiydi, herkes kesebiliyordu şartlar biraz ağırlaştı ama inşallah ileriye dönük iyi şeyler olur.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.