Bizbize Müzik ve Şiir Programı gerçekleşti

Bizbize Müzik ve Şiir Programı gerçekleşti
Yayınlama: 20.03.2023
A+
A-

Şair-Yazar Döndü Açıkgöz’ün ayda bir düzenlediği “Bizbize Müzik Ve Şiir Programı” 19 Mart 2023 Pazar Akşamı saat 18’de Safranbolu Kültür Ve Turizm Vakfı’nda gerçekleşti. Har ay değişik mekanlarda yapılan programda Çanakkale Savaşı’nın 108. Yıldönümü üzerine Tarih Öğretmeni Demet Çubukçu ve Döndü Açıkgöz konuşmalar yaptı.

Döndü Açıkgöz Konuşmasında savaşın sivil insanlar ve askerler üzerinde ki travmaya dikkat çekti; “Şehitler bir şekilde kurtulmuş oluyor, fakat yaralanıp da tedavi gören askerler ömür boyu süren psikolojik savaş dediğimiz ruhsal sorunlarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Bunun en canlı örneği Karabük’te yaşayan ve herkesin “Deli Rıfkı” diye tanıdığı gençtir.

1974 Yılında Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan Rıfkı, zeki ve çevik bir delikanlı iken, Kıbrıs’tan geri döndüğünde bugün herkesin “Deli” yaftasını yakıştırdığı Rıfkı’dır. Kıbrıs’da neler yaşadı, nelerle karşılaştı kimse bilmiyor. Karabük caddelerinde eli kulağında sürekli “polis, polis” diye bağıran ve sürekli koşan Rıfkı yaşayan bir ölüdür aslında. Artık ne hayalleri ne de dizinde ağlayabileceği bir yâri var. Savaşın bedelini daha çok kadınlar, çocuklar ve mazlumlar öder. Bir de “VATAN” için ölenlerimiz, gazilerimiz!.. diye konuştu

Tarih Öğretmeni Demet Çubukçu da konuşmasında, “Çarpışmalar sırasında bir Türk Askerin başı kopuyor, fakat asker o başı bir müddet elinde taşımış ve ondan sonra şehit oluyor. Çarpışmalar kesildiği andan itibaren bir Anzak Askeri koşup başı almış. Daha sonra sağ salim Avustralya’ya döndüğünde şehit askerimizin başını bir şekilde saklıyor ve torunlarına da “Sizler bunu tekrar vatanına götürüp gömünüz” diye vasiyet etmiş. Bu Türk hükümetine bildiriliyor ve törenle şehidimiz Çanakkale’de defnediliyor”

Programa Kanun Sanatçısı Hikmet Biçer müzikle eşlik ederken, Emekli Öğretmen Meral Ballı Batur, Magicfm Radyosu Sahibi Nuray Alpboğa, Yazar Tuğba Turan, Üniversite Öğrencisi Sami Can Yenisemerci’de şiirler okudu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.