Betpasgiris.vip restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com casino siteleri uluslararası lojistik

Aile ve doğum istatistiklerinde Karabük en düşük iller arasında

Aile ve doğum istatistiklerinde Karabük en düşük iller arasında
Yayınlama: 16.05.2023
A+
A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2022 yılı ‘İstatistiklerle Aile’ ve ‘Doğum İstatistikleri’ verilerini paylaşırken Karabük’ün en düşük iller arasında olduğu görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ‘İstatistiklerle Aile’ konulu verilerine göre Karabük’te ortalama hanehalkı büyüklüğü 2,64, tek kişilik hanehalklarının oranı 2022 yılında %25,80 olduğu görüldü.

Verilerde geniş aileden oluşan hane halklarının oranının en düşük olduğu iller arasında Karabük de yer aldı. Türkiye genelinde geniş aileden oluşan hane halklarının oranının en yüksek olduğu 10 ilden birinci sırada %20.5 ile Hakkari, son sırada %16.2 ile Van olurken en düşük olduğu 10 il sıralamasında en düşük %8.6 ile Eskişehir olarak açıklandı. Geniş aileden oluşan hane halklarının oranı %10.1 olan Karabük’te en düşük 10 il arasında yerini aldı.

TÜİK tarafından paylaşılan verilerde akraba evliliği oranının en düşük olduğu iller %0,7 ile Burdur, Edirne ve Bolu olurken, %0,8 ile Balıkesir, Düzce ve Karabük’te en düşük olduğu 2. iller arasında yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından doğum istatistikleri konulu verilerde Karabük’te canlı doğan bebek sayısının 2022 yılında 2 bin 96, ilk doğumdaki ortalama anne  yaşının ise 27,5 olduğu paylaşıldı. İstatistiklerde Karabük’te kaba doğum hızının binde 8,4 olduğu görülürken Karabük kaba doğum hızının en düşük olduğu 10 il arasında yer aldı.

TÜİK verilerinde toplam doğurganlık hızının en düşük olduğu iller 1,18 çocuk ile Kütahya ve Zonguldak olurken bu illeri 1,21 çocuk ile Karabük, 1,26 çocuk ile Bartın izledi.

Kaynak: Mahmut ÖZALP

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.