Ahiler Haftası Kutlanıyor 

Ahiler Haftası Kutlanıyor 
Yayınlama: 20.09.2023
A+
A-

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan  Safranbolu’da “Ahilik Haftası” etkinlikleri kapsamında, zanaatkarlar kaybolmaya yüz tutan meslekleri canlandırdı.

Tarihi Çarşı bölgesinde saygı duruşunu Takiben   İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Vali Mustafa Yavuz, dünyanın hiçbir yerinde esnaf ve sanatkarların Türkiye’deki gibi ilim, ahlak ve sanatı birleştiren köklü bir geleneğe, tarihi bir role sahip olmadığını söyledi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erol Işık, “Ahilik yardımlaşmadır. Hoşgörüdür, birliktir beraberliktir.” dedi.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse de,   Hak ile Sabır dileyip  Bize Gelen Bizdendir  diyen  Ahi Evran  tarafından kurulan  Ahilik sosyal gücü halkın arasında paylaştıran döneminin çok önünde demokratik bir kurum olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından “Yılın Ahisi” İbrahim Uysal, “Yılın Kalfası” Ramazan Özdemir, “Yılın Çırağı” Muhammet Çetinkaya‘ya belgeleri Vali Yavuz tarafından verildi.

Protokol tarafından esnafa plaketlerin verildiği programda, ahilik kültürüne göre çıraklıktan ustalığa geçenler şedlerini kuşandı.

Programda, kalaycılık, demircilik, yemenicilik, sayacılık, saraçlık, ahşap işçiliği ve bakırcılık gibi unutulmaya yüz tutan meslekler, zanaatkarlar tarafından icra edildi.

Ahilik pilavının da ikram edildiği programda Vali Yavuz, unutulmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden zanaatkarları ziyaret etti, demir dövdü.

Programa, Vali Mustafa Yavuz, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse,  Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Seher Berker, Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse, İl Jandarma Komutanı İsmail Gökcek, İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, Gençlik ve Spor İl Müdürü Coşkun Güven, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muammer Dumaner, Safranbolu Şoförler Odası Mehmet Deniz, Safranbolu Müftüsü Aydın Bostancı, Safranbolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Acar,  SGK İl Müdürü İsmail Yıldırım, , İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, Yenice Esnaf ve Sanatkarlar Odası Cevdet Abaoğlu, Safranbolu Halk Bankası Müdürü Suat Çetin, Safranbolu İlçe Sağlık Mustafa Acar, İş insanı Şefik Dizdar, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Beşbin yıllık bir geçmişe sahip olan ve  Osmanlı İmparatorluğunun  Parmak izi olarak Kabul edilen Safranbolu’da kutlanan Ahilik Haftası ayrı bir önem taşıyor.

.

Kaynak: Mustafa Özyurt

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.