“176 yıldır sizlere hizmet vermenin haklı gururunu yaşıyoruz”

“176 yıldır sizlere hizmet vermenin haklı gururunu yaşıyoruz”
Yayınlama: 23.05.2023
A+
A-

Safranbolu Tapu Müdürü Vildan Şendemir Asrın, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kuruluşunun 176. yıldönümü münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü‘nün kuruluşunun 176. yıldönümü münasebetiyle açıklamalarda bulunan Safranbolu Tapu Müdürü Vildan Şendemir Asrın, “İki asra yakın bir zamandan bu yana mülkiyetin teminatı, köklü bir geleneğe sahip, bir ayağı ile yere çok sağlam basan, diğer ayağını ise daima en ileriye atarak ‘Teknolojide Öncü Kurum’ olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz, merkez ve taşra teşkilatımızda 23 Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğümüz, 973 Tapu Müdürlüğümüz ve 81 Kadastro Müdürlüğümüz ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde yılda 20 milyon civarında işlem hacmi, yaklaşık 30 milyon kişinin doğrudan ya da dolaylı muhatap olduğu, ‘vatandaşımızın mülkünü güvenli bir şekilde emanet ettiği bir Devlet Kurumu olarak’ 176 yıldır sizlere hizmet vermenin haklı gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Açıklamasında ‘Asrın Felaketi’ olarak ifade edilen depreme de yer veren Safranbolu Tapu Müdürü Vildan Şendemir Asrın, depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileyerek, “Acımız büyük. Ülkemizde, 6 Şubatta Kahramanmaraş ili Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde, Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde iki adet büyük ve ardından çok sayıda artçı deprem meydana geldi. 11 ilimizi ve geniş bir coğrafyayı etkileyen depremde 50 bini aşkın vatandaşımızı kaybettik. 100 binden fazla kişi ise yaralı olarak kurtuldu. Birçok bina yıkıldı, bazıları ise oturulamayacak hale geldi. Yıkımın büyüklüğü, ‘Asrın Felaketi’ olarak ifade ediliyor. Bu büyük yıkımı anlatmaya cümleler kifayetsiz kalıyor. Ateş, sadece düştüğü yeri yakmadı, yaşanılan acıları yüreğimizin en derininde hissettik.  Allah, bize bir daha bu acıları yaşatmasın.” dedi.

“Bizim asıl ödülümüz, sizlerin bizler için kullandığı güzel sözlerdir”

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü‘nün projeleri ve aldığı ödüller hakkında bilgiler veren Safranbolu Tapu Müdürü Vildan Şendemir Asrın, alınan asıl ödülün vatandaşların kurum için söylediği güzel sözler olduğunu belirterek, “Hayat, tüm hızıyla akışına devam ediyor. Daha önce İlham Veren Kamu Yönetimi Proje Ödülüne, 2022 yılında Webtapu Sistemi Projesi ile layık görülen Genel Müdürlüğümüz, geliştirdiği projelerle başarılarına bir yenisini daha ekledi. Yine 2023 yılı ‘İlham Veren Kamu Yönetimi Ödülleri’ kapsamında Merkezi Teşkilat Kategorisindeki ödülü, ‘3B Şehir Modelleri Üretimi ve 3B Kadastro Altlıklarının Oluşturulması Projesi’ ile Genel Müdürlüğümüz aldı. Fakat bu başarılar ödüller, bizi durdurmaya yetmedi. Çünkü bizim asıl ödülümüz, sizlerin bizler için kullandığı ‘Mülkiyetin teminatı’ ‘Tapu gibi Sağlam’… gibi güzel sözlerdir.” dedi.

“176 yıldır siz vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti sunmaya devam ediyoruz”

Açıklamasında kurum ile ilgili de bilgiler veren Safranbolu Tapu Müdürü Vildan Şendemir Asrın vatandaşlara en kaliteli hizmeti sunmaya devam ettiklerini ifade ederek, “Tapu Takas Artık e-Devletle Entegre; Genel Müdürlüğümüz ile Takasbank arasında 2014’te imzalanan iş birliği protokolü ile Tapu Takas Sistemi hayata geçirildi ve böylece gayrimenkul piyasasında gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinde alıcı ve satıcıların talep etmesi halinde taşınmazın devrine ilişkin bedelin güvenli bir yöntemle el değiştirmesi sağlandı. Bugün gelinen süreçte, Tapu Takas Sistemi’nin e-Devlet Kapısı ile entegre edilmesiyle birlikte sisteme erişim daha güvenli ve kolaylaştırılmış oldu. Tapu işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılması ve işlemlerin hızla sonuçlandırılması amacıyla Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi de hayata geçirildi ve tüm tapu müdürlüklerinde uygulanmaya başlandı. Hayata geçirilen e-Haciz, e-İpotek, Merkezi Kayıt Sistemi (MERSİS), Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS), Mekansal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS), Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK), Noterler Birliği Entegrasyonu gibi uygulamalar ile Genel Müdürlüğümüz bir kamu kurumu olarak teknoloji çağının getirdiği tüm yenilikleri, vatandaşımıza sunduk, sunmaya devam edeceğiz. Taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerini devlet güvencesi altında muhafaza etme, güncelleme, taşınmazlara yönelik politikalar belirleme ve yönetme konularında lider Kurum olma vizyonumuzla tam 176 yıldır siz vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti sunmaya devam ediyoruz.” dedi.

Safranbolu Tapu Müdürü Vildan Şendemir Asrın açıklamasında, “Bugün, kuruluşunun 176. Yıldönümünü kutlayan Tapu ve Kadastro Teşkilatımızın gelişimine ve büyümesine katkı sunan tüm çalışanlarımıza çok değerli Devlet Büyüklerimize ve Safranbolu Halkına kurumum adına şükranlarımı sunarım.” dedi.

Kaynak: S. Oğuzhan Doğan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.