Betpasgiris.vip restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com casino siteleri uluslararası lojistik

Tarihi Kente Yakışmayan Görüntü

Tarihi Kente Yakışmayan Görüntü
Yayınlama: 01.07.2024
A+
A-

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Safranbolu’da, Tarihi Çarşı’nın gözde noktası olan Cinci Han arkasındaki Akçasu Deresi yakışmayan görüntü tepkilere neden olurken artan kirlilik nedeniyle hem çevre sakinlerini hem de ziyaretçileri rahatsız ediyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi‘nde yer alan Safranbolu’da, Tarihi Çarşı‘nın gözde noktası olan Cinci Han arkasındaki Akçasu Deresi’nde meydana gelen yosunlaşma ve kötü koku problemi vatandaşları rahatsız ediyor. Turizm açısından önemli bir bölge olan Akçasu Deresi, yoğun yosunlaşma ve yaydığı kötü koku hem çevre sakinleri hem de Safranbolu’nun en büyük gelir kapılarından biri olan turizmciler tarafından Tarihi Kent’e yakışmayan görüntü olarak yorumlanıyor. Ayrıca dereye atılan çöpler de kötü görüntü ve kokuya ilave bir olumsuzluk oluşturuyor.

Safranbolu Birlik Haber muhabirimiz, Tarihi Çarşı‘nın gözde noktası olan Cinci Han arkasındaki Akçasu Deresi’nin yosunlaşması ve kötü koku yayması ile alakalı vatandaşlar ile röportaj gerçekleştirdi.

Cinci Han arkasındaki Akçasu Deresi’nin kötü kokması ve pis görüntüsünün hiç hoşuna gitmediğini ifade eden Tarihi Çarşı esnafı, “Ben, yarı Safranbolulu yarı Karabüklüyüm. Bizim çocukluğumuz buralarda geçti. Burası Cumartesi pazarıdır. Bu akan dere çok kuvvetli bir dereydi, çocukluğumda hatırlıyorum. Şuan ki son görüntü çok huşumuza gitmedi açıkçası. Turistik mekanda, şu görüntünün olmaması gerekiyor. Bunun ıslah edilmesi ve düzenlenmesi gerekiyor.” dedi.

Bir diğer vatandaş ise, Cinci Han‘ın pis su tuvalet giderleri için proje çizilmesi gerektiği halde uzun süre geçmesine rağmen proje çalışmalarının tamamlanmamış olmasını dile getirerek, “Belediye buradaki projesinin tamamladı. Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait olduğu için Cinci Han’ın pis su tuvalet giderleri için proje çizilecek dendi. Bir yılı geçti altında pis bir şekilde fotoğraf karelerine giriyor. Ben değil herkes rahatsız zaten ve bunu sürekli soruyorlar. Anlatırken utanıyoruz, koku sürekli geliyor. Derenin suyu yazın çekilir, kışın gelir bu her derede, akarsuda olduğu gibi Onda herhangi bir şikayetimiz yok ama Cinci Han’ın oradaki borularının görüntüsü ve hamamın şu aradan gelen görüntü, Vakıflar Bölge Müdürlüğü proje çizilecekmiş, o projeye göre ödenek çıkartılacakmış, ödeneğe göre ihale yapılacakmış. Ölme eşeğim ölmeye döndü buradaki iş yani.” dedi.

Vatandaşlar, Akçasu Deresi’nin temizlenerek hakettiği güzelliğe kavuşturulmasını ve kirliliğin önlenmesini talep ediyor. Safranbolulu vatandaşlar bölgenin turizm potansiyeli ve doğal güzelliklerin korunması için ilgililerden bu konuya acil çözüm bulmasını bekliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.