Betpasgiris.vip restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com casino siteleri uluslararası lojistik

MERHABA

Yayınlama: 16.03.2023
A+
A-

BAHARIN MÜJDECİSİ

Baharın müjdecisi olarak kabul edilen, “Ateş hali- kor ateş”, anlamlarına da gelen ısınmayı ifade eden cemrelerin ilki 19-20 Şubat tarihlerinde havaya, ikinci cemre 26-27 Şubatta suya, üçüncü ve sonuncusu cemre ise 5-6 Mart’ta toprağa düştüğü anlatılır.

Cemre düşmesi ayrıca hayvancılık la uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarı çıkaramadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığı, tarımla uğraşanlar için de toprağın işleme dönemine gelindiği ifade edilir.

Havaya, suya, toprağa cemre düşer düşmez hareketlenir doğamız. Nevruz ateşleri yanıverir dallardaki rengarenk çiçekler, daha zengin tonlarıyla erik kiraz, kızılcık ve badem ağaçlarının çiçekleri süsler etrafımızı. Bu dönem beklentiler biraz gecikti. Cemre toprağa düşmesine, mart ayının yarısını tüketmiş olmamıza rağmen biz karın yağmasını bekliyoruz. .

Bölgemizde Karın tepelerden düze inmesi habitatın suya doyması gecikti. Durdurun zamanı demek işe yaramadı, zaman epey yol aldı. Seçim erkene geldi meydanlarına ortak demokrasi şölenimize Cumhuriyetimizin 100 yılı hürmetine partilerin yönetici ve liderlerinin şakıdığı miting meydanlarına katılabilmenin hazırlığını yapıyorken Dünyanın en büyük deprem felaketiyle sarsıldık.

Hazırlıksız yakalandık.

Depremin yarattığı yıkımın boyutları her geçen gün daha da belirginleşti. Depremin etkilediği alanın büyüklüğü ölü ve yaralı sayısının yüksekliği, müdahale unsurlarının hazırlıksızlıkları yaşamın normale dönmesinin çok uzun

zaman alacağını gösterdi. Yaraların sarılıp bir an önce normal hayata dönmek, kolay olmayacak gibi görülüyor.

Oysa hayat devam ediyor.

Asrın felaketi olarak adlandırılan felaketin acısını sadece depreme maruz kalanların azaltılması için verilen mücadele ortada. Acımız büyük. Faturası kabarık. O nedenle baharın müjdecisi cemrenin havaya, suya ve toprağa düşmesinin muhabbetini yaşayamadık.

Son yılarda yaşadığımız terörün, pandeminin, ekonomik olumsuzlukların en sonda,  Dünyada çok nadir ülkede yaşanan büyük depremin öncesinde yapamadıklarımız, sonrasında yaşadıklarımızdan kaynaklı yaralarımız derin acılarımız büyük.

Çünkü hiç bir yaşamsal koşul eskisi gibi değil. Hiç birimiz eskisi gibi değiliz. Bir daha bu acıları yaşamamak için artık değişmeliyiz. İçimizde açılan derin yaraları iyileştirmek ve bu acıları bir daha yaşamamak için yapılması gerekenleri tartışıyorken baharın gelişinin müjdecisi cemreyi de, hakkında anlatılanları da unuttuk.

Depremin ardından yapılacak mı? Yapılamayacak mı? Sorularının yarıştırıldığı seçim tarihi yanıtını buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Seçimlerin yenilenmesine dair kararını verdi.

Buna göre 14 Mayıs ta hem 13. Cumhurbaşkanını hem de 28. Dönem Milletvekilliği için aday adayı olanlar aday olmaya seçmenler, sandıklara gitmeğe hazırlanıyor.

Rabbim her birimizin yolunu açık etsin…              

Her şey çok güzel olsun….

Herkes için her şafak tatlı bir gülümseme ile aydınlansın….

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.