MERHABA

Yayınlama: 16.05.2023
A+
A-

SEÇİM BİT-MEDİ

Genel seçim tarihine bir yıl, altı ay, altı hafta, dört gün, iki gün, bir gün derken 16.Mayıs 2023 geldi. Seçimler yapılalı üç gün oldu bile.

Sandıklara ulaşmak için gidilen yolda yürürken bile aklımızdan geçenler, neye göre oy kullanacağımızı yeniden enine boyuna değerlendirmek oldu düşünmek oldu.

Ülkemiz ekonomisi en başta gelenlerden birisiydi. Daha çoktu hak gibi hukuk gibi adalet gibi Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkmak gibi, güven gibi temel insan hakları, normalleşme gibi. Seçimlerin, karanlıklardan aydınlıklara açılan yol olması gibi. Dualarımızdı mırıldanarak seslendirdiklerimiz.

Oy kullanma zamanı dolduktan ve de sandıkların açılmasının ardından söz konusu edilen yanlışlar ve de veri akışındaki gecikmeler olmasa her şey çok güzel gidecekti. Seçmenlerimizin büyük çoğunluğunun içindeki güvensizlik depreşmeyecek. Taraflar rakiplerini vicdan terazisinde tartarak karalarını sükunetle verebileceklerdi.

Sandıkların açılmasıyla sayım önceliği doğal olarak Cumhurbaşkanlığı seçimleri ne verildi. Yaklaşık 1.5 günün ardından cumhur başkanlığı seçimleri kesinleşti. Buna göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhur ittifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 49,42 sine tekabül eden 26 milyon 359 bin. Millet ittifakı Cumhurbaşkanı adayı kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44, 95’e tekabül eden 24 milyon 430 bin oy aldığı görüldü. Ata ittifakı Cumhurbaşkanı adayı yüzde 5,20 ye tekabül eden 2milyon 824 bin. Memleket partisi genel başkanı muharrem incenin sayılmayan 235.618 oyu ile birlikte yapılan değerlendirmede kesinleşen seçim sonuçlarına göre % 50.1 erişebilen olmadığı için yüksek seçim kurulu başkanlığı tarafından seçimlerin 28 Mayıs Pazar günü yapılacağı belirtildi. Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2. Tura bırakıldı.

Sözün özü; Cumhur başkanımızı seçmek için bütün seçmenlerimiz bir kez daha düşüneceğiz.

Genel seçimlerin diğer ayağı milletvekili seçimlerine yönelik seçim sonuçlarına göre ak parti 266 millet vekili CHP 169 milletvekili YS 62 milletvekili MHP 50 milletvekili iyi parti 4 millet vekili 5 tip 4 millet vekili çıkarmış oldu.

Millet vekili seçimleri sonuçlarına göre Karabük’te iktidar partisi ve de Cumhuriyet Halk Partisi millet vekili yerinde sayan ve de patinaj yapan konumları nı muhafaza etti. Bir başka değişle Karabük 2018 seçimleri sayı olarak tekrarı yaşadı.

Karabük genelinde seçimlere kullanım oranı yüzde 88.58 olurken 59 bin oyla AK Parti Cem Şahin ve Ali Keskinkılıç ile 2 milletvekili çıkardı. Cumhuriyet Halk partisi 34 bin 199 oyla Cevdet Akay la1 milletvekilliği kazandı.

MHP 25bin 380  iyi Parti 15bin183 oyla milletvekili çıkaramadı YRP 12 714 oyla Memleket partisi 1478 ve diğerleri de 8 bin 653 oyla milletvekili çıkaramayanlardan oldular.

Karabük ve Karabüklüleri Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsile yetkilendirilen AKP milletvekilleri Cem Şahin ve Ali Keskinkılıç ile CHP  Milletvekili Cevdet Akayı Tebrik ediyor Başarılar diliyorum. Her şeyin çok güzel olmasını  temenni ediyorum.

Yazarın Son Yazıları
26.09.2023
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.