Merhaba

Yayınlama: 05.07.2023
A+
A-

DERS….

Yaza erdik. Mevsimden epeyce zaman yaşadık bile.

İlimizde havalar, ilk zamanlar yağışlı ve de serin geçse de ısınmaya başladı.

Artık yavaş yavaş gözümüzde gönlümüzde , yurdumuzun ve de bölgemizin yaza özgü özellik ve güzelliklerinden yararlanma istekleri depreşmeye başladı.

Haksız da sayılmayız hani! Çünkü biz, ülke olarak dünyanın, bölge olarak ülkemizin, Karabük İli olarak Batı Karadeniz bölgemizin en özel ve güzel değerlerine sahibiz.

Dünyanın en güzel, en özel coğrafyasına, en eski medeniyetlerinden kalan, en eski tarihi eserleriyle sanat ve kültür mirasına, en zengin en verimli bitki örtüsüne, habitatı ,uçsuz bucaksız zenginlikleri bağrında barındıran yapıya sahip bölge yaşayanlarıyız.

Çoğu dünyalının sahip olabilmeyi çok istediği ,iki nehrin birleştiği Filyos vadisi üzerindeki pirinç tarlalarında kurulu, dünyanın ve ülkemizin çeşitli şehirlerinden gelenlerin daha da zenginleşen Genç Cumhuriyet kenti. Sanayi şehri İl Karabük. Dünya Miras kenti, adını Safran bitkisinden alan ünlü Safranbolu, Hadrianapolis yapıtlarının merkezi ılıcalar kenti Eskipazar, dünyanın en kaliteli ormanlarına ve ağaç çeşitlerinin yetiştiği en görkemli kanyonlarının yer aldığı Yenice, Habitatı madenleriyle ve de tarım ve hayvancılığı göletleri ile ünlü Eflani ve Ovacık İlçeleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı Karabük’ümüz 9 günlük bayram tatilinde geleni gideni, gezilip görülmeye değer hemen her yanı onca sos-yo-ekonomik imkansızlıklara rağmen hareketli günler geçirdi.     

Keşke, Yurttaşlarımızın büyük bir bölümünü önemli ölçüde etkileyen sosyal ve de ekonomik dengesizlikler olmasa, geçen yılların olanaksızlıklarının büyük bir bölümü devam etmiyor olsaydı.           Keşke İmkansızlarda imkanlara sahip olabilselerdi. Uzaktakiler buralardaki, buralardakiler uzaklardaki sevdiklerine kavuşabilseler sevip saydıklarıyla kucaklaşıp, bayram coşkusunu doyasıya yaşayabilselerdi.

Karabük ili Sanayi şehri merkezini, Dünya Miras Şehri Safranbolu’yu, Eskipazar’ı, Yenice’yi’ Eflani’yi, Ovacık’ı, mesire yerlerini daha çok ki gezebilse görebilse hoşça vakit geçirebilselerdi. Keşke…

Ama olsun! Bu ülke, bu bölge, son yıllarda çok daha sakin, çok daha coşkusuz tatil günleri yaşadı. Tabii bunda Ülkemizi kasıp kavuran salgın hastalıkların, afetlerin, yöneten zaaflarının ekonomik dengesizliklerin en önemlisi de yönetenlerimizin hem bizlerin Çevre düzeni ve temizliğine gösteremediğimiz ilgisizliğimizin de önemi büyük oldu.

Bu bayram bizde tatili fırsat bilip İlimiz ve bazı ilçelerimizin gezilip görülecek yerlerin gittik. Devleti denetimini halka örnek olacak    hizmetlerini pek göremedik, ama halkın çevreye duyarlılığına çoğu yerde tanık olduk.

Ama öyle veya böyle öğreneceğiz. Denilir ki, hayvanlar doğaya sadece ayak izlerini bırakırlar, biz insanlar pis izlerimizi bırakmamayı öğrenemiyoruz?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

Korkarım geç kalmayız ama öğreniriz. Neden hep biz geç öğreniyoruz eleştirenleri seslerini duyar gibiyim.

Bir Şaman ata sözü vardır şöyle seslendirilir “Ders ,sen öğrenene kadar devam eder….

Öğreneceğiz inşallah…  

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. İsmet DEMİR dedi ki:

    Yönetim zaafiyeti diye bir şeyi kabul etmiyorum…bu dokuz günlük bayram tatilinden önce ve bayram tatili süresince hergün her yerde devletimizin başta kolluk kuvvetleri ve diğer birimler dimdik ayakta idi.. alkışlıyorum….Devlet başkanı sayın Cumhurbaşkanımıza ALLAH uzun ömürler versin inşallah