KALEMDEN DÖKÜLENLER

Yayınlama: 04.10.2022
A+
A-

Karabük Üniversitesi Kontenjanları

Değerli okuyucularımız, hepinize hayırlı, mutlu, bereketli günler diliyorum. Doluluk oranlarının neredeyse %100 diye kamuoyuna lanse edilen Karabük Üniversitesi kontenjanlarının Mühendislik Fakültesi özelinde geçmişten bugüne kısa bir değerlendirmesini sizlere sunacağım yazımı bugün (14 Eylül) sizlerle paylaşıyorum.
Tıp Fakültesi’ni ayrı bir köşeye koyarsak Karabük Üniversitesi’nin geçmişte en yüksek puanlara sahip, en değerli fakülteleri Mühendislik Fakültesi ve Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi desek hata yapmış olmayız.

Geçmişten bugüne KBÜ Mühendislik Fakültesi’nin kan kaybettiğini sizlere sunacağım verilerle ortaya koyacağım. 2014 yılında Mühendislik Fakültesi’nin taban puanları ortalamanın üstünde ve kontenjanı yaklaşık 2060 iken doluluk oranı ise %100’dü.

Söz konusu kontenjanlar ve taban puanları 2017 yılında düşüşe geçiyor. 2017 yılında yaklaşık 1283 kontenjan açılan Mühendislik Fakültesi’nde doluluk oranı ise yaklaşık %93.

Günümüze geldiğimizde ise bu yıl KBÜ Mühendislik Fakültesi kontenjanı 894’e düşüyor ve yaklaşık %80’lik bir doluluk oranına ulaşıyor.
Adeta fabrika gibi öğrencisi olan Mühendislik Fakültesi her geçen yıl kan kaybediyor.

Geçmişten günümüze Karabük Üniversitesi’nde bölümler ve öğretimler kapanıyor

Biyomedikal Mühendisliği,
Çevre Mühendisliği,
İnşaat Mühendisliği’nin 2. Öğretimi,
Makine Mühendisliği’nin 2. Öğretimi,
Mekatronik Mühendisliği’nin 2. Öğretimi,
Otomotiv Mühendisliği’nin 2. Öğretimi,
Raylı Sistemler Mühendisliği’nin 2. Öğretimi kontenjanlarının dolmamasından dolayı kapatıldı.
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’nde ise Türkçe eğitimden İngilizce eğitime geçildi.
Raylı Sistemler Mühendisliği’nin Hem İngilizce Hem Türkçe öğretimi, Otomotiv Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği 2. Öğretimi kontenjanları ise geçtiğimiz yıl dolmazken söz konusu bazı bölümlerin kontenjanları ise 3 yıldır dolmuyor. Dolmadığı gibi de kontenjan sayıları da her geçen gün düşürülüyor.
Kontenjan sayıları geçmişten günümüze artan bölümlere değinecek olursam Bilgisayar Mühendisliği’nin İngilizce bölümü ve ikinci öğretimi, Elektrik Elektronik Mühendisliği’nin İngilizce bölümü, Makine Mühendisliği’nin ise kontenjanları 10 kişi daha arttırılmış durumda. Ayrıca bu yıl Yazılım Mühendisliği bölümü de açılarak 40+1’lik kontenjan verildiği görülüyor.
Kontenjanların büyük bir bölümü yüzdeyle bakıldığında dolu. Ancak geçmişte gelen öğrenci sayısıyla bugün gelen öğrenci sayısına baktığımızda gelişen bir Mühendislik Fakültesi çizgisi malesef görülmüyor.
Kontenjanlar aynı kalıp şuan gelen öğrencilerle bir doluluk oranı çalışması yapılsa Mühendislik Fakültesi’ndeki doluluk oranı yarıya bile ulaşmıyor.
Yazımdaki kontenjanlar Türkiye’de üniversite sınavına giren öğrencilerle ilgili olduğunun altını çizmekte ayrıca fayda görüyorum.
Dolmadı dediğim bölümler dolu olabilir ancak bu doluluk yabancı öğrencilerle oluşturulan bir doluluktur. Yabancı öğrencilerle ilgili gelişmeleri ve görüşlerimi daha sonraki zamanlarda sizlerle paylaşacağım.
Kapanan, dolmayan bölümlerin yöneticileri ‘Bu durum her üniversitede aynı’ diyerek topu genele atmamalı ve üniversite yöneticilerinin de bu konulara yönelmeleri hem Karabük Üniversitesi hem de Karabük şehri için olumlu bir adım olacaktır.
Gelişmeleri toz pembe göstermek, insanlara olmayan bir rüyayı anlatmak ve gerçekleri çarpıtmak ne Karabük’ü ne Karabük Üniversitesi’ni ileri götürür.
Herkes takkesini önüne alıp düşünür, olumlu eleştirilere açık olursa ve özeleştiri yaparak hareket ederse bu şehre, bu şehrin insanlarına ve Karabük Üniversiteli öğrencilere faydalı olur.

KBÜ kaçıncı sırada?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) University Ranking by Academic Performance Laboratuvarı (URAP) geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki 183 üniversitenin akademik performansının sıralandığı listeyi yayımladı. Üniversitele-rin akademik performasına göre sıralanan bu listede yabancı öğrencilerin katkısıyla dünya sıralamasına giren Karabük Üniversitemiz sizce kaçıncı sırada? Peki bu akademik performans sıralamasına göre Karabük Üniversitesi dünyada sıralamaya girebildi mi?
Devamı daha sonra…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.